SRP6540-1R0M
DigiKey Part Number
SRP6540-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6540-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6540-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6540-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 12A 7.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12 A 7.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6540-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)