SRP1265A-5R6M
DigiKey Part Number
SRP1265A-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1265A-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1265A-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265A-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 12.5A 10 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12.5 A 10mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1265A-5R6M Models
Category
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Current - Saturation (Isat)
23A