SRP1245C-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRP1245C-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1245C-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245C-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 12A 16.7 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 12 A 16.7mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
16.7mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
16MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
23A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)