SRF1280-821M
DigiKey Part Number
118-SRF1280-821MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1280-821MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1280-821MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-821M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 3.28 mH Inductance - Connected in Series 820 µH Inductance - Connected in Parallel 1.632Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 650 mA Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-821M Models
Category
Current Saturation - Parallel
1.27 A
Current Saturation - Series
633 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
1.632Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
5.896Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
820 µH
Inductance - Connected In Series
3.28 mH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
650 mA
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
325 mA