SDR0302-1R5ML
DigiKey Part Number
118-SDR0302-1R5MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0302-1R5MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0302-1R5MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-1R5ML
Description
FIXED IND 1.5UH 1.9A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 70mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0302-1R5ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
95MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A