MOV-20D201KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-20D201KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-20D201KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D201KTR
Description
VARISTOR 200V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
200 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-20D201KTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
95J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V