MF-FSMF025X-2
DigiKey Part Number
118-MF-FSMF025X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-FSMF025X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-FSMF025X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-FSMF025X-2
Description
PTC RESETTABLE 0.25A 6V SMD 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 250 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.4 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
6V
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Size / Dimension
0.065" L x 0.033" W (1.65mm x 0.85mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)
Current - Max
40 A