3296W-1-202LF
DigiKey Part Number
3296W-202LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-202LF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3296W-1-202LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%