3269W-1-101GLF
DigiKey Part Number
3269W-1-101GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3269W-1-101GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3269W-1-101GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269W-1-101GLF
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3269W-1-101GLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%