MPR5BWDW12.0
MPR5BWDW12.0
MPR5BWDW12.0
DigiKey Part Number
492-1570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPR5BWDW12.0
Description
LED PNL IND BLUE DIFF 5MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Blue Diffused 40° 4V 25mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPR5BWDW12.0 Models
Category
Current
25mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.13mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
15mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
430nm
Lens Color
Blue
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
4V