CMA 7W22Y1PM
DigiKey Part Number
4931-CMA7W22Y1PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMA 7W22Y1PM
Description
RECEPTACLE WITH 22 CONTACTS FOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMA 7W22Y1PM Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Stainless Steel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tube
Color
Silver
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
22
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C