CMA 7N14Y1JC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
BERNIER Connect
In Stock: 70
Datasheet
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
CMA 7N14Y1JC
DigiKey Part Number
4931-CMA7N14Y1JC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMA 7N14Y1JC
Description
RECEPTACLE WITH 14 CONTACTS FOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMA 7N14Y1JC Models
Category
Shell Material
Stainless Steel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tube
Features
Board Guide
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C