VHB50W-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-VHB50W-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB50W-Q24-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
VHB50W-Q24-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
50 W