VHB150W-Q24-S12
DigiKey Part Number
179-VHB150W-Q24-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB150W-Q24-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 12.5A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
VHB150W-Q24-S12 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
88%
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN, UL
Current - Output (Max)
12.5A
Standard Number
55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-3
Power (Watts)
150 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV