VHB100W-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-VHB100W-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB100W-Q24-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
VHB100W-Q24-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
83.5%
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
UL
Current - Output (Max)
20A
Standard Number
Power (Watts)
100 W