VGS-75C-12
DigiKey Part Number
179-VGS-75C-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGS-75C-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 72W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VGS-75C-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
6 A