SWM6-12-NH-P5
DigiKey Part Number
179-SWM6-12-NH-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWM6-12-NH-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWM6-12-NH-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.98" W x 1.44" H (55.0mm x 25.0mm x 36.7mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Power (Watts)
6 W