SWI20CB-T-N
DigiKey Part Number
179-SWI20CB-T-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI20CB-T-N
Description
AC-DC, 5 VDC/3A, 9 VDC/2.22A, 12
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
20 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.56" L x 1.69" W x 0.79" H (65.0mm x 43.0mm x 20.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
5V, 9V, 12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A