SWI12-12-N-P5R
DigiKey Part Number
179-SWI12-12-N-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI12-12-N-P5R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI12-12-N-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.278 lb (126.1 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)