SMI18-24-K-P5
DigiKey Part Number
179-SMI18-24-K-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI18-24-K-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 19W
Detailed Description
24V 19 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SMI18-24-K-P5 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
800mA
Power (Watts)
19 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)