SMI18-12-V-P6
DigiKey Part Number
179-SMI18-12-V-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI18-12-V-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Detailed Description
12V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
EDA/CAD Models
SMI18-12-V-P6 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
1.6A
Power (Watts)
18 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)