SDM65-12-U-P5
DigiKey Part Number
179-SDM65-12-U-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM65-12-U-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDM65-12-U-P5 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
5A
Weight
0.684 lb (310.26 g)
Power (Watts)
60 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)