PSK-6B-S24
DigiKey Part Number
179-PSK-6B-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-6B-S24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 250mA 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PSK-6B-S24 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
79.03%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.66" H (50.8mm x 25.4mm x 16.7mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
250mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
6 W