PSK-5D-15-T
DigiKey Part Number
179-PSK-5D-15-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-5D-15-T
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-5D-15-T Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
81.5%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.04" H (76.0mm x 31.5mm x 26.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
333 mA