PSK-30D-24
DigiKey Part Number
179-PSK-30D-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-30D-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 31W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1.3A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-30D-24 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.3A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
31 W