PSK-20D-24 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 43
Datasheet
In Stock: 0
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 830mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-20D-24
DigiKey Part Number
179-PSK-20D-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20D-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSK-20D-24 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W