PSK-20D-12-T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 74
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 181
Datasheet
In Stock: 66
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-20D-12-T
DigiKey Part Number
179-PSK-20D-12-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20D-12-T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
86%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.29" H (76.0mm x 31.5mm x 32.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
1.67 A