PSK-10B-S15
DigiKey Part Number
179-PSK-10B-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-10B-S15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 700mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-10B-S15 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
82.49%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.81" H (50.8mm x 25.4mm x 20.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
700mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
10 W