PRMC3-D24-D12-S
DigiKey Part Number
179-PRMC3-D24-D12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRMC3-D24-D12-S
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRMC3-D24-D12-S Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
125mA, 125mA