MEPG500-1024
DigiKey Part Number
179-MEPG500-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEPG500-1024
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEPG500-1024 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
20.83 A