MEPG500-1012-CKF
DigiKey Part Number
179-MEPG500-1012-CKF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEPG500-1012-CKF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
33.33 A