FND300-1012G
DigiKey Part Number
179-2630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FND300-1012G
Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 25A 72V Input
Category
Current - Output (Max)
25A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
300W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
80%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Min)
40.5V
Size / Dimension
4.00" L x 1.65" W x 8.50" H (101.6mm x 41.9mm x 215.9mm)
Voltage - Input (Max)
72V
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UL
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V