EMMA240063-P5P-IC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 29
Datasheet
24V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
CUI External Medical Power Supplies | Digi-Key Daily
EMMA240063-P5P-IC
DigiKey Part Number
T1230-P5P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMMA240063-P5P-IC
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
70.9" (1.80m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.17" L x 1.89" W x 1.71" H (80.6mm x 47.9mm x 43.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Current - Output (Max)
625mA
Weight
0.287 lb (130.18 g)
Power (Watts)
15 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
300mW (Max)