Image for ACC750-1T24 is not available
ACC750-1T24
DigiKey Part Number
179-ACC750-1T24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACC750-1T24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 749W
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACC750-1T24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.21" L x 4.00" W x 1.61" H (234.0mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
31.2 A