ABC601-1T48-S
DigiKey Part Number
179-ABC601-1T48-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC601-1T48-S
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABC601-1T48-S Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.11" L x 4.21" W x 1.61" H (206.0mm x 107.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
12.5 A