ABC401-1024 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bel Power Solutions
In Stock: 21
Datasheet
Image for ABC401-1024 is not available
ABC401-1024
DigiKey Part Number
179-ABC401-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC401-1024
Description
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 170 ~ 270 VDC Input
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC401-1024 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.46" L x 2.99" W x 1.48" H (164.2mm x 76.0mm x 37.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 170 ~ 270 VDC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
16.7 A