PC-ABK010F
DigiKey Part Number
116-PC-ABK010F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC-ABK010F
Description
PWR CORD NEMA 5-15P TO C13 10FT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SVT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
Bel Inc.
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Length
10.00' (3.05m)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
125VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
10A
Cord Type
SVT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C