WLS28-2XWR-285DXQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2XWR-285DXQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2XWR-285DXQ
Description
WLS28-2 DUAL COLOR LIGHT STRIP;
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Red, White 11.22" (285.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Diffused
Series
Rated Life
75,000 Hours
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
Red, White
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Luminous Flux
150lm Red, 475lm White
Lens Type
Flat, Diffused
Length
11.22" (285.0mm)
Profile (W x H)
1.10" x 0.83" (28.0mm x 21.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC