QS30ELVCQPMA
DigiKey Part Number
2170-QS30ELVCQPMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30ELVCQPMA
Description
WORLD-BEAM QS30 SERIES CLEAR OBJ
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective, NonPolarized Optical Sensor 78.740" (2m) NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Series
Light Source
Red (660nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Retroreflective, NonPolarized
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
78.740" (2m)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V