AWP-40-8240-T
AWP-40-8240-T
AWP 40-8240-T
DigiKey Part Number
HHSC40H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 40-8240-T
Description
CONN SOCKET 40POS IDC GOLD
Detailed Description
40 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Features
Feed Through
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)