AWP-40-7540-T
AWP-40-7540-T
AWP 40-7540-T
DigiKey Part Number
HHKC40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 40-7540-T
Description
CONN SOCKET 40POS IDC TIN
Detailed Description
40 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Finish
Tin
Number of Positions
40
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)