AWHW 34G-0202-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | AE11226-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AWHW 34G-0202-T |
Description | CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AWHW 34G-0202-T Models |
Category | Contact Length - Mating 0.224" (5.70mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.130" (3.30mm) |
Packaging Tray | Insulation Height 0.354" (9.00mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Brass |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Row Spacing - Mating | Features Keying Slot |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Insulation Color Gray |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A |