AWG28-9/G/300
DigiKey Part Number
AE09G-300-ND
123-AWG28-9/G/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-9/G/300
Description
CBL RIBN 9COND 0.05 GRAY 300'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 9 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
9
Length
300.0' (91.44m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG