AWG28-37/F/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 3.826
Datasheet
Flat Ribbon Cable Multiple 37 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 10.0' (3.05m)
AWG28-37/F/300
DigiKey Part Number
AE37M-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-37/F/300
Description
CBL RIBN 37COND 0.05 MULTI 10'
Customer Reference
Detailed Description
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.850" (46.99mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
37
Length
10.0' (3.05m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG