AWG28-20/G/300
DigiKey Part Number
123-AWG28-20/G/300-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-20/G/300
Description
CBL RIBN 20COND 0.05 GRY FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 20 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.000" (25.40mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Part Status
Active
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
20
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG