AWG28-16/G/300
DigiKey Part Number
AE16G-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-16/G/300
Description
CBL RIBN 16COND 0.05 GRAY 50'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 16 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.800" (20.32mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
16
Length
50.0' (15.24m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG