AWG28-14/G/300
DigiKey Part Number
AE14G-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-14/G/300
Description
CBL RIBN 14COND 0.05 GRAY 5'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 5.0' (1.52m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.700" (17.78mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
14
Length
5.0' (1.52m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG