AGP-25/IDC
DigiKey Part Number
AE11016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGP-25/IDC
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AGP-25/IDC Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws
Compatible Shell Size
B
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos