ADS25A-KG-TASB5
DigiKey Part Number
AE10981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADS25A-KG-TASB5
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Rows
2
Features
Board Lock, Grounding Indents
Mounting Type
Voltage Rating
250V