ADF15A-KG-TASB5
ADF15A-KG-TASB5
ADF15A-KG-TASB5
DigiKey Part Number
AE10930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADF15A-KG-TASB5
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Rows
2
Features
Board Lock
Mounting Type
Voltage Rating
250V